Hvordan hadde resultatene blitt med en annen handicapjustering? 20 tellende turneringer er regnet om med 85–100 % av de ekstra slagene og plassert etter de vanlige reglene. Spillerne er delt i handicapgrupper etter handicapet de stilte med. Spillere over 36 er med i feltet, men ikke i noen gruppe. I lagturneringer får hver spiller lagets resultat.
Tallene er avvik fra forventet, og pluss er alltid bedre. Matchplay viser andelen hull og matcher vunnet, der forventet er omtrent 50 %. Forventet er det man får når handicapene fordeles tilfeldig mellom spillerne i hver turnering, 1 000 ganger. Farget betyr at tallet er utenfor det 7 av 10 slike fordelinger gir: bedre dårligere. Resten er innenfor det tilfeldige.
| Handicap | 85% | 90% | 95% spilt | 100% spilt |
|---|---|---|---|---|
| <11 25 resultater | +2,5 | +2,5 | +2,4 | +0,5 |
| 11–19 26 resultater | −0,9 | −0,9 | −1,0 | ±0 |
| 19+ 19 resultater | −2,1 | −2,1 | −2,0 | −1,0 |
Forventet er omtrent én seier delt på antall spillere i hver turnering. En delt seier deles. Spillere over 36 vant 1 gang og er ikke med i tabellen.
| Handicap | 85% | 90% | 95% spilt | 100% spilt |
|---|---|---|---|---|
| <11 35 resultater | +1,7 | +1,6 | +1,6 | −0,4 |
| 11–19 38 resultater | ±0 | ±0 | ±0 | +0,9 |
| 19+ 27 resultater | −2,1 | −2,1 | −2,2 | −1,1 |
Stablefordturneringene, og bestballturneringene regnet som stableford, hver spiller for seg. I bestball plukker man oftere opp når makker er inne, så de rundene kan ha litt færre poeng. Forventet er omtrent én seier delt på antall spillere i hver turnering. En delt seier deles. Spillere over 36 vant 1 gang og er ikke med i tabellen.
| Handicap | 85% | 90% | 95% | 100% spilt |
|---|---|---|---|---|
| <11 10 resultater | +0,5 | +0,5 | +0,5 | −1,4 |
| 11–19 12 resultater | −0,5 | −0,5 | −0,5 | +1,4 |
| 19+ 8 resultater | ±0 | ±0 | ±0 | ±0 |
Forventet er omtrent én seier delt på antall lag i hver turnering. En delt seier deles.
| Handicap | 85% | 90% | 95% | 100% |
|---|---|---|---|---|
| <11 31 resultater | +0,7 | +0,4 | −0,5 | −2,1 |
| 11–19 36 resultater | +0,5 | +0,3 | +0,3 | +0,6 |
| 19+ 27 resultater | −1,9 | −1,3 | −0,5 | +0,9 |
Hvert stableford- og bestballfelt er delt i alle mulige lag på to (ett lag på tre ved oddetall), og hver trekning er regnet som bestball. Hver turnering teller likt, og lag som står helt likt, deler plassen. Felt på tre spillere er ikke med. Forventet er omtrent én seier delt på antall lag i hver turnering. En delt seier deles. Spillere over 36 vant 1,8–1,9 ganger og er ikke med i tabellen.
| Handicap | 85% | 90% | 95% | 100% spilt |
|---|---|---|---|---|
| <11 3 resultater | +0,2 | +0,2 | +0,2 | +0,2 |
| 11–19 4 resultater | ±0 | ±0 | ±0 | ±0 |
| 19+ 1 resultat | −0,3 | −0,3 | −0,3 | −0,3 |
Forventet er omtrent én seier delt på antall lag i hver turnering. En delt seier deles.
| Hcp | 100% |
|---|---|
| <11 5 matcher | 48% −0,9/18 match 20% 1–0–4 |
| 11–19 6 matcher | 54% +1,5/18 match 83% 5–0–1 |
| 19+ 1 match | 38% −4,5/18 match 0% 0–0–1 |
| Vinner spilleren som får slag? | |
11 matcher | 50% −0,1/18 match 59% 6–1–4 |
For matchplay lagres bare hvem som vant hvert hull, ikke slagene, så matchene kan ikke regnes om. De vises slik de ble spilt, per justering, med V–U–T (vunnet, uavgjort, tapt) nederst. Hullene telles til matchen er avgjort. Uavgjort, både i match og på hull, teller som en halv seier. Hver handicapgruppe teller bare matcher mot spillere fra en annen gruppe; uten slike matcher står den på 0–0–0 (50 %). «Vinner spilleren som får slag?» teller alle matcher én mot én der den ene fikk flere ekstra slag enn den andre, sett fra den som fikk slag.
| Hcp | 85% | 90% | 95% | 100% |
|---|---|---|---|---|
| <11 116 matcher | 54% +1,3/18 match 64% 69–10–37 | 53% +1,0/18 match 59% 60–17–39 | 51% +0,4/18 match 53% 52–18–46 | 50% +0,1/18 match 48% 48–15–53 |
| 11–19 122 matcher | 49% −0,4/18 match 43% 47–12–63 | 49% −0,4/18 match 45% 46–19–57 | 49% −0,4/18 match 48% 50–17–55 | 49% −0,4/18 match 49% 52–15–55 |
| 19+ 106 matcher | 47% −1,0/18 match 42% 39–12–55 | 48% −0,7/18 match 45% 41–14–51 | 50% ±0/18 match 50% 47–11–48 | 51% +0,4/18 match 54% 51–12–43 |
| Vinner spilleren som får slag? | ||||
236 matcher | 48% −0,6/18 match 43% 91–23–122 | 49% −0,4/18 match 46% 94–30–113 | 50% ±0/18 match 50% 105–30–104 | 51% +0,3/18 match 54% 115–26–98 |
Hver spiller i stableford- og bestballturneringene har spilt én match mot hver av de andre i samme turnering, over hullene begge har score på. Den med færrest ekstra slag spiller på 0, den andre får differansen fra det vanskeligste hullet. Hvert hull teller maks netto dobbel bogey, som er det man skriver når man plukker opp. Uavgjort, både i match og på hull, teller som en halv seier. Spillere over 36 er ikke med. Hver handicapgruppe teller bare matcher mot spillere fra en annen gruppe; uten slike matcher står den på 0–0–0 (50 %). «Vinner spilleren som får slag?» teller alle matcher én mot én der den ene fikk flere ekstra slag enn den andre, sett fra den som fikk slag.